Zatrucia grzybami – najważniejsze informacje na ten temat

Sezon na zbieranie grzybów w naszym kraju jest dla wielu osób bardzo ważnym okresem. Grzybobranie to nie tylko sposób na pozyskanie grzybów, ale także forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Można więc śmiało powiedzieć, że zbieranie grzybów jest czynnością, którą łączy w sobie przyjemne z pożytecznym. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w lasach można znaleźć wiele różnych rodzajów grzybów, a część z nich oczywiście nie nadaję się do spożywania. Jeżeli nie znamy się dostatecznie dobrze na grzybach, to istnieje duża szansa, że dojdzie do zatrucia, które może nam zaszkodzić.

 

Najczęściej objawami zatrucia są nudności, ból brzucha, biegunka oraz gorączka. Jak w takiej sytuacji jednak należy się zachować. To pytanie zadaje sobie wielu początkujących grzybiarzy.

 

Zatrucie grzybami — statystyki

Według oficjalnych statystyk, które sporządzają wykwalifikowane osoby, co roku w naszym kraju dochodzi do kilkuset zatruć, które są wywołane przez spożycie nieodpowiednich grzybów. Czasem efektem zjedzenia trującego grzyba jest nawet zgon człowieka, dlatego nie można pod żadnym pozorem bagatelizować tej sprawy. Według badań grzyby wywołują kilka rodzajów zatruć. Bardzo często prowadzą one do uszkodzeń komórek narządów wewnętrznych.

Do najbardziej trujących grzybów występujących w naszym kraju należy muchomor sromotnikowy. Ten konkretny grzyb zawiera w sobie aż 12 toksyn, które są szkodliwe dla naszego organizmu. Niestety dwie z tych toksyn mają działanie śmiertelne, ponieważ już 1 mg na 1 kg masy ciała może zabić. Problemem w przypadku tego konkretnego grzyba jest również to, że zatruwa on wątrobę i nerki powodując ich niewydolność. Oznacza to, że czasu na udzielenie pomocy nie ma zbyt wiele.

 

Niektóre z grzybów trujących mają nieco inne działanie. Okazuje się, że mają one ujemny wpływ na układ nerwowy u człowieka, co przekłada się na to, że organizm odczuwa zwolnienie lub przyśpieszenie akcji serca. Często również po spożyciu trujących grzybów pojawiają się takie objawy jak ślinotok, problemy z oddychaniem, halucynacje lub uczycie nagłego gorąca.

 

Zatrucie grzybami: co robić?

Tak jak już zostało wcześniej powiedziane, przy zatruciu grzybami, bardzo istotnym elementem jest czas, ponieważ zaraz po ujawnieniu się pierwszych objawów zatrucia, należy udać się do lekarza. Podczas wizyty lekarskiej, trzeba ustalić szczegóły związane z tym co wywołało zatrucie. W skrajnych przypadkach należy niezwłocznie dzwonić po karetkę. Można też zmusić się do zwymiotowania, aby wydalić z organizmu zatrute grzyby. Warto spożyte grzyby, które wywołały zatrucie zabezpieczyć, by lekarz widział, co dokładnie jest przyczyną takiego stanu rzeczy.

 

Zatrucie grzybami: co dalej?

Niewiele osób wie, że po wystąpieniu wspomnianych wcześniej objawów po zatruciu grzybami, bardzo często stan pacjenta na chwilę się poprawia, Jest to jednak bardzo mylące dla pacjentów, ponieważ nie oznacza to wcale, że stan zdrowia się polepszył. W przypadku muchomora sromotnikowego bardzo często dochodzi do takiej sytuacji, że objawy ustają ona okres od 6 do 24 godzin, jednak po tym czasie zatrucie zaczyna znowu dawać o sobie znać. Znaczne przyspieszenie działania toksyn prowadzi do żółtaczki, niewydolności wątroby oraz nerek, a także do utraty przytomności. Pacjent, który jest w takim stanie, jest zazwyczaj bardzo ciężki do uratowania, dlatego zazwyczaj chodzi do śmierci.

 

Zatrucie grzybami: mity

Wśród wielu osób popularne jest wiele mitów, które dotyczą bezpośrednio zagadnień z zatruciami grzybami. Warto rozwiać jednak wątpliwości związane z tym tematem raz na zawsze.

 

Trujące grzyby nie są smaczne to mit, który bardzo mocno mija się z rzeczywistością. Okazuje się bowiem, ze grzyby trujące często nie mają smaku lub wydzielają słodycz, która ma przyciągnąć potencjalne ofiary takiego grzyba.

Mit mówiący o tym, że rozkrojony grzyb trujący zabarwia się na sino, również wprowadza w błąd. Każdy doświadczony grzybiarz wie, że rozkrojenie grzyba nie jest wyznacznikiem tego czy jest trujący,

Mit mówiący o tym, że cebula położona na trującego grzyba zmieni kolor na czarny, to kompletne nieprawda. Przyczyną tego, że cebula czernieje, są związki siarki, które obecnie są w wielu grzybach.

error: Content is protected !!