Krwawnik zwyczajny i jego wyjątkowe właściwości lecznicze – dlaczego warto trzymać go w zasięgu ręki

Krwawnik pospolity jest rośliną, którą można rozpoznać po rozłożystej koronie białych, niewielkiej wielkości kwiatów. Jest to roślina, której nie brakuje w Polsce, ponieważ można ją spotkać nie tylko na łąkach, ale również w parkach od wiosny aż do bardzo późnej jesieni. Nie każdy wie, że warto zadbać o obecność krwawnika pod ręką ze względu na jego właściwości lecznicze.

 

Jego obecność z pewnością zostanie doceniona przez kobiety zmagające się z bólami menstruacyjnymi. Oprócz tego roślina pomaga także w przypadku infekcji (spowodowanych utratą odporności), szybszego gojenia ran, przy żylakach i menopauzie. Krwawnik często stosowany też jest jako wsparcie przy bezpłodności. Zalecany jest przy chorobach układu moczowego i innych problemach skórnych.

 

 

Jak wykorzystać więc leczniczą moc krwawnika pospolitego?

Już wiele lat temu kobiety wierzyły, że krwawnik pospolity jest dla nich dobrodziejstwem. Starsze pokolenia często zbierały tę roślinę, aby móc wykorzystać ją w domu na różne sposoby. Warto więc wziąć z nich przykład, aby móc samemu sobie przynieść ulgę w wielu dolegliwościach. Skoro wiele lat temu krwawnik wykazywał się dużą skutecznością, to dlaczego teraz nie skorzystać z jego możliwości.

 

Pierwszym sposobem na użycie krwawnika w celach leczniczych, jest zrobienie sobie kąpieli z jego dodatkiem.

W pierwszej kolejności zebraną roślinę należy dokładnie wysuszyć. To dlatego warto krwawnik uprzednio zebrać, jeżeli tylko będzie okazja, aby móc skorzystać z niego w razie potrzeby.

 

Suszony krwawnik należy zalać wodą. Odstawiamy całość na 12 godzin. Potem całość należy zagotować. Tak uzyskany napar należy odcedzić przez sitko, aby móc usunąć z niego kwiaty. Samą wodę należy dodać do relaksującej kąpieli w wannie.

 

Innym sposobem na wykorzystanie krwawnika jest zrobienie z niego nalewki

Drugi sposób. Ususzone kwiaty krwawnika należy zalać wódką. Tak zakryty napar należy odstawić do ciepłego miejsca na cztery do sześciu tygodniu. Po tym czasie nalewkę należy odcedzić. Każdego dnia należy wypić od 10 do 15 kropli, które należy rozcieńczyć z wodą. To dobre wzmocnienie dla naczyń krwionośnych, ale także wsparcie dla żylaków i w okresie menopauzy.

 

 

Z kwiatków krwawnika pospolitego można też zrobić leczniczy olejek

Zasada działania jest podobna. Jednak zamiast wódki, należy zastosować olej. Tak przyrządzony napar można używać zewnętrznie, np. w przypadku trudno gojących się ran. Olejek z krwawnika sprawdza się także w przypadku obolałych stawów.

error: Content is protected !!