W Polsce, swoje zastosowanie mają głównie w kuchni i niewielu z nas wie, że posiadają również wiele właściwości leczniczych i od dawna jest wykorzystywany w medycynie naturalnej.
W czasach starożytnych, miał jeszcze jedno ważne zastosowanie, a mianowicie pleciono z gałązek drzewka laurowego wianki, które ozdabiały głowy władców, zwycięzców igrzysk olimpijskich czy poetów. Pełniły rolę talizmanu, który miał chronić przed wszelkimi nieszczęściami.
Jakie jeszcze cudowne właściwości mają te aromatyczne listki?
Dla cukrzyków: Pobudzają trzustkę, produkującą insulinę i skutecznie obniżają poziom glukozy we krwi. Odrobinę sproszkowanych liści laurowych, spożywaj 2 razy dziennie.
Zdrowe, silne serce: Działają wzmacniająco na mięsień sercowy i redukują nadmiar złego cholesterolu, dzięki zawartości związków flawonoidowych (tj. kwas kawowy i rutyna).
Balsam dla żołądka: Najlepiej sprawdza się w postaci naparu i zniweluje wszelkie problemy gastryczne.
Działają przeciwbólowo: Liście laurowe przyjdą na ratunek osobom, zmagającym się z reumatyzmem, artretyzmem i uporczywym bólem stawów.
Działają antybakteryjnie: Laurowy opatrunek, będzie doskonały przy trudno gojących się ranach, a dzięki właściwościom antyseptycznym – skutecznie pomoże pozbyć się blizn.
Na drogi oddechowe: Bolące gardło, kaszel? Liście laurowe, oczyszczają drogi oddechowe. W tym przypadku, przydatny będzie napar z liści laurowych lub zastosowanie aromatycznej inhalacji.
Na słabe włosy: Przygotowany napar z liści laurowych, poradzi sobie z łupieżem oraz wzmocni osłabione i nadmiernie wypadające włosy.