Ogórki na parapecie Twojego domu? Nic trudnego. Od dziś, przestaniesz je kupować w osiedlowym sklepie.

Ogórek to warzywo jednoroczne, którego właściwości i wartości odżywcze doceniamy zwłaszcza w upały. Zawiera 97 % wody, dlatego szybko i bez problemu, zawsze ugasi Twoje pragnienie. Ma mało kalorii, dlatego niezwykle cenny jest w diecie osób odchudzających się. Jakie ma jeszcze właściwości i wartości odżywcze?

 

 

Nie posiada zbyt wielkiej wartości odżywczej, lecz cenimy go przede wszystkim ze względu na świeży smak. W Polsce jest królem kiszonek, a największą popularność zyskała pyszna zupa ogórkowa.

Ogórek jest również wykorzystywany w kosmetyce – ma właściwości łagodzące i rozjaśniające, więc stosujemy go chętnie do pielęgnacji skóry.

Genialnym i niezwykle prostym sposobem jest zapewnienie sobie ogórków z własnej uprawy. Poznaj sposób, w jaki możesz hodować ogórki bez posiadania ogródka czy działki – na własnym parapecie!

 

 

Jak to zrobić?

Wystarczy stworzyć im tylko odpowiednie miejsce, a to zajmie tylko chwilkę. Możesz je uprawiać na wodzie, a to zwalnia Cię z obowiązku podlewania i jest jak najbardziej uprawą ekologiczną.

 

1. Zaopatrz się w dwa wiadra o różnych wielkościach. Jedno mniejsze, drugie zaś znaczenie większe. W małym, usuń dno i zrób kilka niewielkich otworów.

 

2. Większe wiadro, powinno mieć pokrywkę z kilkunastoma otworami, a z kolei małe wiadro umieść na dnie dużego.

 

3. W dużym wiadrze, poniżej linii, na której znajduje się pokrywa, wykonaj większy otwór, który będzie wlotem dla plastikowej butelki.

 

4. Butelka, którą tam umieścisz o pojemności 0,5 L, musi mieć odcięte dno i zostać wyprofilowana tak jak na zdjęciu i przylegać do ścianki wiadra.

 

5. W nakrętce butelki zrób dziurkę i zakręć ją od wewnętrznej strony wiaderka.

 

6. Teraz, przygotuj sznurek lub paski tkaniny o długości dużego wiadra z zapasem ok. 3 cm.

 

7. Tak przygotowany materiał, zamocuj zgodnie ze zdjęciem w otworach przykrywy dużego wiadra i w małym wiaderku wewnątrz.

 

8. Teraz, wypełnij wiadra ziemią – możesz ją również wzbogacić dodatkiem popiołu.

 

 

9. W małym wiaderku umieść sadzonki, obok zamocowanego sznurka i obficie ją podlej.

 

10. Plastikowa butelka, którą zamocowałaś wcześniej, posłuży do nawadniania wiadra od dołu, dlatego też w przyszłości podlewanie nie będzie potrzebne.

 

11. Na wierzchu zwykłej ziemi ogrodowej, można też umieścić warstwę ziemi kokosowej. Gotowe!

 

Teraz tylko czekaj, aż sadzonki wydadzą smaczne plony. Powodzenia!

error: Content is protected !!